Expozice veteránů roste

Expozice veteránů na Zelenohorské poště se s počátkem letošní sezóny zvětší zhruba o třetinu. Od počátku dubna přibudou dvě další místnosti. Část prostor někdejších dílen lesních závodů, která se dodnes dochovala v neporušeném stavu z přelomu padesátých a šedesátých let, se proměnila ve výstavní síň pro soudobé československé motocykly.

Nezbytné opravy byly opravdu jen minimální – drobná vyspravení omítek a vybílení stěn, zasklení rozbitých okenních tabulek, oživení nátěrů dveří a oken. Největším stavebním zásahem byla nová betonová podlaha, která nahradila starou, naprosto rozsypanou. Naopak bakelitové vypínače, průmyslová světla, povrchové rozvody elektřiny, výstražné tabulky – to vše se jen opucovalo. Z památkového hlediska není takovýto prostor v areálu někdejší barokní pošty právě perlou, spíš naopak. Pro umístění expozice péráků, pionýrů, kývaček, Stadionů a Čezet je ale naprosto ideální. Dokonalý protipól klenuté stáje, kde odpočívají prvorepublikové motocykly značek Praga, BSA nebo Ariel.

Do sousední, také nově upravené místnosti se pak přesunula stálá výstava k dějinám Nepomuckého trojúhelníka. Můžete zde vidět nejenom historické plakáty, fotografie, programy a ceny z let 1948-1967, kdy se tento podnik jezdil jako regulérní silniční závod, ale také dobové filmové záběry a především několik závodních speciálů, včetně motorky legendárního jezdce Franty Šťastného. Zapomenuto není ani na další motoristické závody, které se dříve v Nepomuku odehrávaly, ať již šlo o plochou dráhu, motokáry nebo třeba trial.

Vstupní hala muzea, kde byla doposud umístěna velká část z výše uvedených exponátů, se díky rozšíření výstavních prostor uvolnila pro další sbírkové předměty. Najdete tu několik automobilů, kolekci jízdních kol a motokol ale i historické automapy, svíčky, dynama, svítilny a další součástky s rokem výroby kolem poloviny 20. století.

Pokud se chcete podívat, jak to v naší expozici nově vypadá, máte možnost již tento víkend (5.-6. dubna) a pak každý další až do konce května. O prázdninách budeme mít otevřeno denně mimo pondělků.